Jesteś tutaj: » Aktualności

GALA PODSUMOWUJĄCA W WAŁBRZYCHU
BARTŁOMIEJ SKRZYŃSKI | Liczba odsłon: 5233

Istota w zmianie mentalności 

1 grudnia, w sobotę na wałbrzyskiej gali Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego podsumowano działania I edycji kampanii „Nie ma barier. Dolny Śląsk”. Do sali bankietowej hotelu Maria zawitało ponad 250 gości, w tym władze gminne, powiatowe, przedstawiciele kuratorium, a także dolnośląscy parlamentarzyści.  

Kampania społeczna rozpoczęła się pod koniec czerwca, a jej głównym celem była aktywizacja osób niepełnosprawnych i zmiana negatywnego stereotypu ich postrzegania. Działania pierwszej, pilotażowej edycji kończą się w grudniu. Zarówno jednak Tadeusz Krasoń, prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, jak i Andrzej Mańkowski, dyrektor wydziału ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego podkreślali słuszność kontynuowania programu. 

 

- Serdecznie dziękuję za tak liczne przybycie. Realizując kampanię przy największym wsparciu finansowym i głównym partnerstwie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, ale także wielu sprawdzonych przyjaciół – firm, które rozumieją, że po pierwsze ta kampania, aktywizująca osoby niepełnosprawne jest potrzebna, a po drugie zmienia także wizerunek darczyńców, którzy włączają się w programy społeczne – mówił Tadeusz Krasoń, prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. – Na kanwie doświadczeń przy pracy w kampanii „Wrocław bez barier” realizowaliśmy kolejną kampanię, wdrażając także nowe pomysły, nad którymi chcemy dalej pracować – dodawał.

- Jeśli chodzi o nasz region to odbyły się warsztaty literackie dla osób niepełnosprawnych, konkurs plastyczny i fotograficzny. Nadal przygotowujemy sieć IPION-ów, czyli „Internetowych Punktów Informacji o i dla Osób Niepełnosprawnych” – opowiadała Katarzyna Mrzygłocka, posłanka na Sejm, która włączyła się w działania kampanii „Nie ma barier. Dolny Śląsk” w Wałbrzychu. – Tak naprawdę inicjatywa z kampanii wywodzi się z Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Dziękuję też w imieniu marszałka Karkonoskiemu Sejmikowi Osób Niepełnosprawnych, który działał na terenie Jeleniej Góry – dodawał Andrzej Mańkowski, dyrektor wydziału ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

Swoją prezentację, przygotowaną wspólnie z Jarosławem Dudą i Michałem Boni przedstawił Sławomir Piechota, przewodniczący Rady Programowej Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i poseł na Sejm. – „Piechota nie chodzi” to pewnie żart, z którego sam też czasem się śmieję. Ale na poważnie nie chodzi o mówienie o tym, czego nie może zrobić osoba niepełnosprawna, ale o tym czego może dokonać – opowiadał parlamentarzysta. Dzisiejsze zdobycze techniki pozwalają bowiem na to by osoba na wózku, siedząca np. w domu była ochroniarzem. – Wystarczy, żeby poprzez odpowiednią liczbę monitorów mogła widzieć co dzieje się na chronionym obiekcie, a w razie napadu za pomocą przycisku zaalarmowała odpowiednie służby – wyjaśniał Piechota. Wrocławski poseł przytoczył także zatrważające dane dotyczące nikłej aktywności osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Jak poinformował zaledwie 16% osób jest czynna zawodowo, podczas gdy w Szwajcarii aż 60. Często wiąże się to negatywnym stereotypem postrzegania osób niepełnosprawnych. – Badania przeprowadzone przez IMAS Interantional jasno pokazują, że zaledwie 14% pracodawców zatrudniłoby osobę niepełnosprawną, 46% nie –niepełnosprawną, a 41 nie potrafiło się określić.

 

Zmianie wizerunku osób niepełnosprawnych ma służyć kończąca się właśnie I edycja kampanii społecznej „Nie ma barier. Dolny Śląsk”. – W trackie jej trwanie stworzyliśmy interaktywny portal www.niemabarier.dolnyslask.pl, służący wymianie doświadczeń, a także informujący o tym co dzieje się w środowisku osób niepełnosprawnych np. w Wałbrzychu, albo Zgorzelcu – opowiadał Jarosław Perduta, konsultant merytoryczny programu „Nie ma barier. Dolny Śląsk”. Kolejnymi inicjatywami były konkursy rysunkowy i fotograficzny. W tym pierwszym rozpropagowanym, przy dużej pomocy dolnośląskiego Kuratorium Oświaty wzięło udział blisko 1,5 tysiąca dzieci. Niesamowita liczba chętnych, a także nawiązane kontakty sprawiły, że można było przeprowadzić konkurs także na szczeblach subregionalnych. – Do jury w obu przedsięwzięciach zapraszaliśmy artystów i znanych fotografów – podkreślał Perduta. Blisko 150 prac fotograficznych oceniali m.in. Adam Hawałej z Polskiej Agencji Prasowej i Mieczysław Michalak szef działu foto „Gazety Wyborczej – Wrocław”. W trakcie kampanii przeprowadzono także szkolenia kadry nauczycielskiej zajmującej się niepełnosprawnym uczniami. – Dzięki kontaktom mamy już zaplanowane miejsca w których powstaną IPION-y, czyli Internetowe Punkty Informacji dla i o Osobach Niepełnosprawnych – mówił Jarosław Perduta. Będzie to miejsce przystosowane z dostępem do Internetu, a osoba niepełnosprawna będzie mogła tam znaleźć niezbędne informacje dotyczące zatrudnienia lub formy pomocy np. z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Od czerwca przeprowadzono także szereg warsztatów i pikników integracyjnych. – W sierpniu odbył się współorganizowany przez naszego partnera „Kapok” spływ kajakowy na trasie Wrocław – Głogów, we wrześniu jak co roku spotkaliśmy się w gościnnych progach firmy Reha-pol-a, na Trzebnickim Forum Integracyjnym rozmawiając o nowinkach sprzętowych dla osób niepełnosprawnych, a także o możliwościach wsparcia finansowego. Nasz przedstawiciel – Bartłomiej Skrzyński razem z Leszkiem Kopciem, niewidomym dziennikarzem Polskiego Radia Wrocław prowadził warsztaty dla przyszłych dziennikarzy w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, uczestnicząc potem w debacie na temat wizerunku osób niepełnosprawnych w mediach. Przygotowaliśmy także spot promujący aktywność osób niepełnosprawnych – zakończył Perduta.

 

W trakcie wałbrzyskiej gali zaprezentowali się także uczestnicy warsztatów literackich „Bliżej Słowa”. – Na początku podchodziliśmy do tego przedsięwzięcia z lekkimi obawami, jednak zaangażowanie niepełnosprawnych artystów i ich kreatywność przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – podkreślali zgodnie Eugeniusz Dębski, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, współorganizatora warsztatów i Jacek Inglot, prowadzący spotkania.

 Jak zauważyła Beata Pawłowicz, Kurator Oświaty niezwykle ważnym jest uświadamianie o niepełnosprawności młodych ludzi. – Mam nadzieję, że zarówno przeprowadzony konkurs rysunkowy, jak i I edycja kampanii „Nie ma barier. Dolny Śląsk” nie była jednorazową akcją i wierzę w spotkania na podobnych uroczystościach w kolejnych latach – cieszyła się Pawłowicz. Słuszność przeprowadzania takich programów podkreślał także Marek Michalak, Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu. – Kiedyś, kiedy w parlamencie mówiono o miłości i zaufaniu politycy patrzyli na mówiącego pobłażliwie. Cieszę się, że nastąpiła zmiana – opowiadał. Michalak cieszył się także, że podczas gali podsumowującej działania kampanii „Nie ma barier. Dolny Śląsk” uczestniczyło wiele młodych osób w tym dzieci.

Uczestnicy sobotniej gali zgodnie podkreślali potrzebę organizowania takiego programu i kolejnych spotkań.

Odsłonięcie krasnala na wózku

GALA PODSUMOWUJĄCA W WAŁBRZYCHU

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych