Jesteś tutaj: » Media

niepelnosprawni.pl - konferencja prasowa w Zgorzelcu
2007-08-27 10:06:31 | Liczba odsłon: 2142

Nie ma barier. Dolny Śląsk - 25 czerwca 2007 r. podczas konferencji w Zgorzelcu „O sytuacji osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku i w Polsce” zostanie zainaugurowana kampania społeczna „Nie ma barier. Dolny_Śląsk”.
Fot. Konferencja prasowa Nie Ma Barier. Dolny Śląsk. Od lewej: Robert Banasiak - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnoślaskiego, Tadeusz Krasoń - prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Sławomir Piechota - poseł na Sejm, Bartłomiej Skrzyński - rzecznik prasowy programu „Nie ma barier. Dolny Śląsk”.

Wcześniej, 21 czerwca 2007 na konferencji prasowej, o kampanii poinformowali dziennikarzy: Sławomir Piechota – poseł na Sejm, Tadeusz Krasoń – prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, oraz w imieniu marszałka województwa, Robert Banasiak – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

- Przerażające dane dotyczące osób niepełnosprawnych sprawiają, że nie można bezczynnie się temu przyglądać – rozpoczął prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Od trzech lat właśnie ta organizacja wspólnie z Urzędem Miasta Wrocławia z powodzeniem realizowała program „Wrocław bez barier”. Patronat medialny nad akcją obejmowała m.in. „Integracja”, wspierając ją i szeroko o niej informując.

– Pozytywne doświadczenia tej kampanii, a także zaangażowanie Urzędu Marszałkowskiego i dyrektora Roberta Banasiaka, który od lat działa na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych sprawiają, że można przenieść te działania na region województwa dolnośląskiego – mówił Sławomir Piechota, przewodniczący Rady Programowej Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, poseł na Sejm, a przede wszystkim inicjator wielu działań i kampanii społecznych, jak choćby wspomnianego „Wrocławia bez barier”.

Nowa kampania społeczna „Nie ma barier. Dolny Śląsk” ma aktywizować osoby niepełnosprawne. Na Dolnym Śląsku żyje ich ponad 435 tysięcy, a zaledwie 16 proc. pracuje. Jak często podkreśla poseł Sławomir Piechota, wśród tej grupy społecznej bardzo mało jest ludzi wykształconych. Niewiele ponad 4 proc. osób niepełnosprawnych kończy uczelnie wyższe, a prawie połowa ma wykształcenie podstawowe lub niepełne podstawowe.

Przyczyną tych niechlubnych statystyk są często: stereotypowe myślenie o osobach niepełnosprawnych, oraz brak wsparcia w docieraniu do odpowiednich informacji, jak choćby na temat dotacji.

„Nie ma barier. Dolny Śląsk” ma zmieniać negatywne postrzeganie osób na wózkach inwalidzkich. – Chodzi o to, by nie marnować potencjału niepełnosprawnych. Chcemy im pokazać, że mają dużo możliwości i nie są skazani na izolację – mówił Tadeusz Krasoń z Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Częścią programu będzie uruchomienie do końca czerwca interaktywnego portalu internetowego www.niemabarier.dolnyslask.pl. Osoby z województwa dolnośląskiego, które nie mają dostępu do Internetu, będą mogły skorzystać z Internetowych Punktów Informacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych. Punkty te zostaną zlokalizowane przy urzędach w lokalnych gminach i powiatach.

Program „Nie ma barier. Dolny Śląsk” potrwa do grudnia 2007 r. W jego ramach zostaną zorganizowane m.in. kampania telewizyjna, imprezy plenerowe i szkolenia, a także konkursy fotograficzne i społeczne.

- Hasło programu ma odzwierciedlać cel, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Rozpoczynamy od działań na rzecz niepełnosprawnych, ale kolejnym etapem będzie dotarcie do innych grup społecznych, m.in. do osób starszych – tłumaczył Robert Banasiak. Były szef wrocławskiego ośrodka TVP podkreślał też, że rozbudowana oferta sprawiła, że to właśnie Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (WSON) wygrał przetarg ogłoszony przez Urząd Marszałkowski. WSON wraz z Oddziałem Fundacji „Promyk Słońca”, Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich i Wrocławskim Integracyjnym Klubem Kajakowym Niepełnosprawnych PTTK „Kapok” otrzymają od Urzędu ponad 130 tysięcy złotych. Do tego dojdzie 40 tysięcy złotych ze środków własnych tych organizacji.

Kampania oficjalnie rozpocznie się 25 czerwca 2007 r. konferencją inauguracyjną w Zgorzelcu. Jej tematem będzie „Sytuacja Osób Niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku i w Polsce”. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego, poseł Sławomir Piechota, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, PFRON-u oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejni uczestnicy będą mówić o sytuacji osób niepełnosprawnych w różnych aspektach życia społecznego i publicznego, a także o roli mediów w kształtowaniu wizerunku tej grupy. Już wkrótce relacja z konferencji w Zgorzelcu. 

Autor: Bartłomiej Skrzyński
Źródło: Nie Ma Barier. Dolny Śląsk 

Odsłonięcie krasnala na wózku

GALA PODSUMOWUJĄCA W WAŁBRZYCHU

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych