Jesteś tutaj: » Media

Gazeta Wyborcza - Zaktywizują niepełnosprawnych Dolnoślązaków
2007-08-27 10:01:44 | Liczba odsłon: 1999

Zaktywizują niepełnosprawnych DolnoślązakówEwa Michalska2007-06-21, ostatnia aktualizacja 2007-06-21 19:34
Osoby niepełnosprawne to ponad 15 proc. mieszkańców Dolnego Śląska. Większość z nich nie pracuje. Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych rozpoczyna kampanię, której celem jest przełamanie stereotypowego myślenia o tej grupie społecznej i pomoc niepełnosprawnym. - Osoby niepełnosprawne są mało aktywne zawodowo. Przyczyn jest kilka: brak wykształcenia, wiedzy, miejsc pracy. Chodzi nam o to, żeby nie marnowali swojego potencjału. Chcemy im pokazać, że mają dużo możliwości i nie są skazani na izolację - mówi Tadeusz Krasoń, prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Aktywizacja osób niepełnosprawnych to główne założenie kampanii "Nie ma barier. Dolny Śląsk". Częścią programu jest uruchomienie serwisu internetowego www.niemabarier.dolnyslask.pl, który ruszy w przyszłym tygodniu. Dla tych, którzy nie mają dostępu do internetu, stworzone zostaną Internetowe Punkty dla Osób Niepełnosprawnych. Z punktu będzie można skorzystać nieodpłatnie w gminach i powiatach. - Zależy nam, aby akcję informacyjną przeprowadzić w mniejszych miejscowościach. Mamy nadzieję dotrzeć do tych rejonów, gdzie mało wiemy o problemach osób niepełnosprawnych, np. do Góry, Milicza, Wołowa - mówi Krasoń.

Budżet programu wynosi 170 tys. złotych. 130 tys. pochodzi od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. - Hasło programu ma odzwierciedlać cel, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Rozpoczynamy od działań na rzecz niepełnosprawnych, ale kolejnym etapem będzie dotarcie do innych grup społecznych, m.in. do osób starszych - tłumaczył Piotr Borys, członek Zarządu Województwa.

25 czerwca kampanię zainauguruje konferencja w Zgorzelcu, poświęcona sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i na Dolnym Śląsku. Program "Nie ma barier. Dolny Śląsk" potrwa pięć miesięcy i zakończy się w grudniu.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Odsłonięcie krasnala na wózku

GALA PODSUMOWUJĄCA W WAŁBRZYCHU

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych