Jesteś tutaj: » Aktualności

Przewodnik turystyczny po Dolnym Śląsku
2007-08-26 23:11:29 | Bartłomiej Skrzyński | Liczba odsłon: 2424

Przewodnik turystyczny po Dolnym Śląsku dla niepełnosprawnych. 

W miniony wtorek we Wrocławiu zaprezentowano pierwszy w kraju przewodnik turystyczny dla osób niepełnosprawnych. Zawiera on 105 tras spacerowo –turystycznych po Dolnym Śląsku. Autorem jest Bohdan Krakowski z wrocławskiego integracyjnego klubu kajakowego „Kapok”. Przewodnik został opracowany wspólnie z osobami niepełnosprawnymi. 

- Turystyka jest częścią normalnego życia. Chcielibyśmy, żeby ta książka ułatwiła osobom niepełnosprawnym zwiedzanie naszego regionu – mówił Andrzej Łoś, marszałek województwa dolnośląskiego. - To niezwykle istotna sprawa i przełomowa publikacja – podkreślał Sławomir Piechota, przewodniczący Rady Programowej Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i poseł na Sejm.

 Przewodnik został wydany przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski,  Dolnośląską Organizację Turystyczną i jest częścią kampanii społecznej „Nie ma barier. Dolny Śląsk”. Patronat medialny nad wydawnictwem objęło Stowarzyszenie Przyjaciół „Integracji”. Jak powiedział Sławomir Piechota publikacja może przełamać stereotypowe myślenie o turystyce osób niepełnosprawnych, a także zachęcić ich samych do aktywnego spędzania wolnego czasu. - Tras ładniejszych na Dolnym Śląsku jest więcej, ale każda z tych w przewodniku była skonsultowana z niepełnosprawnymi i wiem, że może być przez te osoby pokonana. Do tego każda z tras zaczyna się przy stacji kolejowej, parkingu lub na przystanku autobusowym, żeby łatwo można było do nich dotrzeć – tłumaczył z kolei Bohdan Krakowski, autor przewodnika.  Publikacja zawiera informacje o trasach z każdego powiatu. Przy każdej z nich podany jest stopień trudności, jej długość, a także niezbędne informacje dotyczące komunikacji, podjazdów, a nawet tego w których miejscach można liczyć na pomoc personelu. Tekst ilustrowany jest malowniczymi zdjęciami m.in. Adama Hawałeja, uznanego wrocławskiego fotoreportera z PAP-u. Z przewodnika można dowiedzieć się np. jak dotrzeć z Rynku nad fosę lub jak dostać się do wodospadu Szklarka w Szklarskiej Porębie. Tam z kolei w środę odbyła się druga prezentacja publikacji. - Otwarta została specjalna ścieżka dla niepełnosprawnych, aby mogli oni do wodospadu spokojnie docierać. Podobnych udogodnień chcemy wprowadzać więcej – wyjaśniał Andrzej Łoś. - Przewodnik informuje o barierach architektonicznych. To pozwoli nam szybciej zaplanować spacer czy nawet podróż. Przedstawione trasy są bardzo dobrze zharmonizowane z naszymi ograniczeniami – dodawała Agata Jabłońska, wrocławianka poruszająca się na wózku inwalidzkim, będąca także „twarzą” publikacji. 

Według Sławomira Piechoty przewodnik może być przydatny nie tylko niepełnosprawnym, ale także osobom starszym i rodzinom z małymi dziećmi.

 Do wydawnictwa książkowego została dołączona mapa Dolnego Śląska. Przewodnik będzie udostępniane nieodpłatnie w wybranych punktach m.in. punktach informacji turystycznej, stowarzyszeniach osób niepełnosprawnych, a także siedzibach lokalnych samorządów.

BARTŁOMIEJ SKRZYŃSKI   

Fot.1 Magdalena Skrzyńska Prezentacja przewodnika odbyła się podczas plenerowego eventu. Na zdjęciu od lewej: Agata Jabłońska, Andrzej Łoś – marszałek województwa dolnośląskiego, Piotr Borys – członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego 

Fot.2 Magdalena Skrzyńska  Na zdjęciu, na pierwszym planie od lewej Agata Jabłońska, Andrzej Łoś – marszałek województwa dolnośląskiego, Bohdan Krakowski – autor przewodnika, Piotr Borys – członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego, Sławomir Piechota – poseł na Sejm.  

Fot.3 Magdalena Skrzyńska Sławomir Piechota z przewodnikiem 

Fot.4  Magdalena Skrzyńska  Podczas plenerowej prezentacji przewodnika turystycznego. Na zdjęciu od lewej: Piotr Borys, członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego, Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prasowy kampanii „Nie ma barier. Dolny Śląsk”, Andrzej Łoś, marszałek województwa dolnośląskiego. 

Odsłonięcie krasnala na wózku

GALA PODSUMOWUJĄCA W WAŁBRZYCHU

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych