Jesteś tutaj: » Aktualności

Inauguracja kampanii NIE MA BARIER. Dolny Śląsk
2007-08-26 22:01:28 | Bartłomiej Skrzyński | Liczba odsłon: 3822

Nie ma barier. Dolny Śląsk 25 czerwca podczas konferencji w Zgorzelcu na temat.: „Sytuacji osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku i w Polsce” została zainaugurowana kampania społeczna „Nie ma barier. Dolny Śląsk”. Wcześniej o tym programie, podczas specjalnie zorganizowanej w czwartek (20.06) konferencji prasowej, poinformowali dziennikarzy Sławomir Piechota - poseł na Sejm, Tadeusz Krasoń – prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i w imieniu marszałka Robert Banasiak – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.   

 

 

- Przerażające dane dotyczące osób niepełnosprawnych sprawiając, że można bezczynnie się temu przyglądać – rozpoczął Tadeusz Krasoń, prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Od trzech lat właśnie ta organizacja z powodzeniem realizowała program „Wrocław bez barier”, wspólnie z Urzędem Miejskim Wrocławia, a patronat medialny nad akcją miała m.in. „Integracja” szeroko informując o niej, a także profesjonalnie ją wspierając.

– Pozytywne doświadczenia z tej kampanii, a także zaangażowanie Urzędu Marszałkowskiego i dyrektora Roberta Banasiaka, który od lat działa na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych, sprawiają, że można przenieść te działania na region województwa dolnośląskiego – opowiadał Sławomir Piechota, przewodniczący Rady Programowej Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, poseł na Sejm, a przede wszystkim inicjator wielu działań i kampanii społecznych, jak choćby wspomnianej „Wrocław bez barier”.

Kampania społeczna „Nie ma barier. Dolny Śląsk” ma aktywizować osoby niepełnosprawne. Na Dolnym Śląsku żyje ich ponad 435 tysięcy, a zaledwie 16 % pracuje. Jak często podkreśla Sławomir Piechota, poseł na Sejm, wśród tej grupy społecznej bardzo mało jest ludzi wykształconych. Niewiele ponad 4% osób niepełnosprawnych kończy uczelnie wyższe, a prawie 50%  ma wykształcenie podstawowe lub niepełne podstawowe.

 

Przyczyną tych niechlubnych danych statystycznych jest często stereotypowe myślenie o osobach niepełnosprawnych i brak pomocy w ich dotarciu do odpowiednich informacji np. na temat dotacji.

 

„Nie ma barier. Dolny Śląsk” ma zmieniać negatywne postrzeganie w-skersów. – Chodzi o to, by nie marnować potencjału osób niepełnosprawnych. Chcemy im pokazać, że mają dużo możliwości i nie są skazani na izolację – mówił Tadeusz Krasoń z Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Częścią programu będzie uruchomienie interaktywnego portalu internetowego www.niemabarier.dolnyslask.pl , który powstanie do końca czerwca. Osoby z województwa dolnośląskiego, które nie mają dostępu do Internetu, będą mogły skorzystać z Internetowych Punktów Informacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych. Te punkty zostaną zlokalizowane przy urzędach w lokalnych gminach i powiatach.

 

Kampania zacznie się 25 czerwca od konferencji inauguracyjnej programu w Zgorzelcu, która będzie poświęcona sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i na Dolnym Śląsku. Program „Nie ma barier. Dolny Śląsk” potrwa pięć miesięcy i zakończy się w grudniu. W ramach programu zostaną zorganizowane m.in. kampania telewizyjna, imprezy plenerowe i szkolenia, a także konkursy fotograficzne i społeczne. O szczegółach będziemy na bieżąco informować.

 - Hasło programu ma odzwierciedlać cel, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Rozpoczynamy od działań na rzecz niepełnosprawnych, ale kolejnym etapem będzie dotarcie do innych grup społecznych, m.in. do osób starszych - tłumaczył Robert Banasiak, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego. Były szef wrocławskiego ośrodka TVP podkreślał też, że rozbudowana oferta sprawiła, że to Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych wygrał przetarg ogłoszony przez Urząd Marszałkowski. Ten ostatni dofinansuje WSON, który wspólnie z Oddziałem Fundacji „Promyk Słońca”, Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich i Wrocławskim Integracyjnym Klubem Kajakowym Niepełnosprawnych PTTK „Kapok” – w kwocie ponad 130 tysięcy złotych. Z kolei zwycięzcy przetargu ze środków własnych wyasygnują kwotę blisko 40 tys. zł.  Inauguracja kampanii społecznej już w poniedziałek, 25 czerwca w Zgorzelcu. Tematem konferencji będzie Sytuacja Osób Niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku i w Polsce. Wśród prelegentów wystąpią m.in. marszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, poseł Sławomir Piechota, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, PFRON-u, Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejni uczestnicy będą mówić o sytuacji osób niepełnosprawnych w życiu społecznych i publicznym, w różnych aspektach, a także o roli mediów w kształtowaniu tej grupy społecznej. Już wkrótce relacja z konferencji w Zgorzelcu. 

BARTŁOMIEJ SKRZYŃSKI  

Fot.1 Jarosław Perduta:

Konferencja Prasowa NIE MA BARIER. DOLNY SLASK. Od lewej Robert Banasiak, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnoślaskiego, Tadeusz Krasoń, prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób, Sławomir Piechota, poseł na Sejm, Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prasowy programu „Nie ma barier. Dolny Śląsk”.

Fot.2 Jarosław Perduta:

Tadeusz Krasoń, przewodniczący Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych udziela wywiadu TVP 3 Wrocław.

Fot.3 Jarosław Perduta:

Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prasowy Programu „Nie ma barier. Dolny Śląsk” udziela wywiadu lokalnej telewizji.

Odsłonięcie krasnala na wózku

GALA PODSUMOWUJĄCA W WAŁBRZYCHU

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych