Jesteś tutaj: » Media

Gazeta Wyborcza - Dolnośląski przewodnik dla niepełnosprawnych
2007-08-03 13:14:37 | Liczba odsłon: 2227

Dolnośląski przewodnik dla niepełnosprawnych

Ewa Michalska2007-07-17, ostatnia aktualizacja 2007-07-18 09:49

We Wrocławiu powstał pierwszy w kraju przewodnik turystyczny po Dolnym Śląsku dla osób niepełnosprawnych. Jego autorem jest Bohdan Krakowski. Przewodnik opracowywał wspólnie z osobami poruszającymi się na wózkach.

Książka "105 tras spacerowo-turystycznych po Dolnym Śląsku" ma zaktywizować niepełnosprawnych i zachęcić ich do korzystania z atrakcji turystycznych województwa. - Turystyka jest częścią normalnego życia. Chcielibyśmy, żeby ta książka ułatwiła osobom niepełnosprawnym zwiedzanie naszego regionu - mówił marszałek Andrzej Łoś, podczas prezentacji wydawnictwa. W książce opisane zostały trasy z każdego powiatu, które są dostosowane dla niepełnosprawnych, a ich przebycie nie będzie stanowić dla nich problemu. Dowiedzieć się można np. jak wygodnie przespacerować z wrocławskiego Rynku nad fosę, albo którędy najlepiej dostać się do wodospadu Szklarki w Szklarskiej Porębie. Tekst ilustrowany jest zdjęciami. Każda wycieczka ma przypisany stopień trudności i określoną długość: od 5 do 10 km. Trasy zaczynają się z przystanków komunikacji publicznej albo z okolic parkingów. W przewodników znajdują się także informacje, w których obiektach zbudowane są podjazdy dla wózków, ile schodków mają do pokonania zwiedzający, a nawet, w których miejscach personel może pomóc.

Do przewodnika dołączona jest mapa Dolnego Śląska z zaznaczonymi najważniejszymi zabytkami regionu i opisami wybranych terenów po angielsku i niemiecku. Książka będzie dostępna nieodpłatnie tylko w wybranych miejscach. Będą to m.in. informacje turystyczne, stowarzyszenia zrzeszające osoby niepełnosprawne i siedziby samorządów lokalnych. Przewodnik wydał urząd marszałkowski i Dolnośląska Organizacja Turystyczna. Jego publikacja jest częścią programu "Nie ma barier. Dolny Śląsk"

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław 

Odsłonięcie krasnala na wózku

GALA PODSUMOWUJĄCA W WAŁBRZYCHU

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych