Jesteś tutaj: » Nie ma barier. Dolny Śląsk » O portalu

O portalu
Bartłomiej Skrzyński, redaktor naczelny

Witam,

W ramach programu „Nie ma barier. Dolny Ślask” stworzyliśmy interaktywny portal internetowy - www.niemabarier.dolnyslask.pl.

To platforma wymiany informacji pomiędzy i o osobach niepełnosprawnych z całego dolnośląskiego województwa. Na bieżąco będziemy informować o projektach i wydarzeniach dotyczących tej grupy społecznej w gminach i powiatach. Nasi eksperci i konsultanci odpowiedzą na najtrudniejsze pytania dotyczące sytuacji prawnej, zdrowotnej i pomogą w poszukiwaniu pracy.

Strona ma także zmieniać, podobnie jak wszystkie działania w ramach kampanii „Nie ma barier. Dolny Śląsk”, negatywne stereotypy postrzegania osób niepełnosprawnych. Główną cechą portalu jest jego interaktywność i wzajemna wymiana informacji. Dlatego jeśli chcesz się podzielić z innymi informacją o ważnym przedsięwzięciu organizowanym dla lub przez osoby niepełnosprawne w swoim regionie koniecznie do nas o tym napisz: p.napora@wson.wroc.pl. Czekamy też na e-maile dotyczące problemów na jakie trafiają w gminach i powiatach osoby niepełnosprawne.

 

Stworzyliśmy także forum na którym możemy wspólnie podyskutować o sytuacji niepełnosprawnych Dolnoślązaków. To właściwe miejsce do podzielenia się swoim doświadczeniem np. o tym, jak w-skersi mogą załatwić swoje sprawy w urzędach, zdobyć pracę, wejść na Śnieżkę, czy pójść do kina.

Na bieżąco będziemy też relacjonować wszystkie wydarzenia związane z programem „Nie ma barier. Dolny Śląsk”.

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy.

 

Z własnego doświadczenia wiem, jak ważna jest wymiana informacji. Realizując autorski program o przełamywaniu barier - „W-skersi”, emitowany w TVP 1 zauważałem bowiem, że często z niewiedzy i braku bezpośredniego kontaktu osób niepełnosprawnych ze zdrowymi wynika błędny stereotyp postrzegania tych pierwszych. Od blisko 14 lat param się także dziennikarstwem, głównie sportowym, ze wskazaniem na ulubiony sport żużlowy. Na wielu stadionach Polski i Europy mój wózek budził najpierw zdziwienie, często nadopiekuńczą troskę, a dziś jest dla koleżanek i kolegów dziennikarzy, jak i samych zawodników i działaczy po prostu sposobem poruszania się, a nie sposobem na życie.

 

Nie można zatem zgadzać się ze stereotypowym myśleniem o osobach niepełnosprawnych, jako nie mogących się w pełni  realizować w życiu społecznym, zawodowym i obywatelskim. Na szczęście jest wiele przykładów wskazujących, że to nieprawda. Jak choćby  chory na Parkinsona od początku lat 90. Papież Jan Paweł II, niewidomy muzyk Steve Wonder, czy cierpiący na stwardnienie zanikowe boczne astrofizyk i kosmolog Stephen William Hawking.

 

Program „Nie ma barier. Dolny Śląsk” i wszystkie jego działania mają zmieniać negatywny wizerunek osób niepełnosprawnych, a także służyć wymianie informacji, by nie marnować ogromnego potencjału ludzkiego, jaki stanowią właśnie osoby niepełnosprawne (na Dolnym Śląsku żyje ponad 435 tys. osób niepełnosprawnych)!

Pozdrawiam

Bartłomiej Skrzyński

Redaktor Naczelny portalu www.niemabarier.dolnyslask.pl

Odsłonięcie krasnala na wózku

GALA PODSUMOWUJĄCA W WAŁBRZYCHU

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych